Identyfikacja Wizualna dla Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław
Poniżej przedstawiam wybrane elementy systemu identyfikacji wizualnej Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DIALOG-WROCŁAW. Całość zaprojektowałam w ramach pracy dyplomowej, kończącej moje studia na ASP we Wrocławiu.
Baner
Baner stanowi jeden z elementów reklamowych festiwalu, służących także do identyfikacji budynku i otoczenia organizatora imprezy. W centrum banera znajduje się logotyp festiwalu, natomiast czarne sylwety zza których wyłaniają się dłonie, możemy interpretować jako kurtynę teatralną. Przedstawienie rąk w różnych elementach tej identyfikacji odnosi się bezpośrednio do gestu scenicznego, a zarazem pełni tę samą funkcję co strzałki w logotypie festiwalu, które wskazują na przedmiot dialogu.
Logotyp i dokumenty biura prasowego
Zaprojektowany przeze mnie znak ma sylwetę rombu ze wpisaną w środek nazwą festiwalu. Słowa Dialog-Wrocław zostały podkreślone czcionkąu której litery są bardzo czytelne, a ich nieregularne brzegi nadają całemu logotypowi lekkości.
Podobna poszarpana linia charakteryzuje strzałki, które zwracają się z czterech stron figury do jej środka – w kierunku napisu. Strzałki te: w dwóch kolorach białym i czerwonym, symbolizują toczący się z różnych stron dialog, a kształt rombu odwołuje się do sceny teatru i czyni logotyp widocznym nawet z dużej odległości.
Uzupełnieniem całego znaku jest napis w języku polskim i angielskim: Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Napisy te mogą zostać umieszczone w linii prostej, z zachowaniem proporcji liter. Zaletą całego logotypu jest możliwość kształtowania różnych układów graficznych z wykorzystaniem jego elementów.
Ponieważ znak graficzny festiwalu posiada mocne, czytelne barwy, nie wprowadzałam dodatkowych elementów graficznych w kompozycji dokumentów dla biura prasowego festiwalu. Wykorzystałam jedynie znak strzałki (identycznej jak w logotypie), by zaznaczyć w papierze listowym i faksowym margines oraz obszar gdzie może być wpisywana treść dokumentu.
Plakat
W centrum plakatu promującego festiwal Dialog-Wrocław, nad jego logotypem, znajdują się dłonie zwrócone ku sobie w geście swoistego dialogu. Metafora sceny teatralnej została podkreślona kotarą, która nosi na sobie elementy graficzne poszczególnych przedstawień teatralnych odbywających się w ramach całego festiwalu.
Aby uzyskać pożądany przeze mnie efekt, połączyłam dwa środki wyrazu: fotografię – by wywołać skojarzenie ze współczesnością, oraz rysunek – aby podkreślić teatralny charakter projektu. Ową „teatralność” plakatu wzmacniają także jego monochromatyczne barwy, a zwłaszcza głębokie czernie kotary. Jedynie intensywna czerwień strzałek logotypu przyciąga wzrok oglądającego plakat, udzielając mu tym samym informacji na temat reklamowanego wydarzenia.
Plakat promował Międzynarodowy Festiwal Dialog Wrocław w 2005 roku.
Repertuar
Aby oprawa graficzna poszczególnych sztuk teatralnych była spójna ze znakiem festiwalu, zaprojektowałam okładkę repertuaru w kształcie kwadratu o boku 18 cm. Każdą rozkładówkę cechuje obraz wpisany w romb, oddzielny kolor identyfikujący poszczególne przedstawienia oraz rysunki dłoni. Niespodzianką dla czytającego repertuar jest to, iż kompozycja kolejnych stron układa się pod coraz to większym kątem, tak aby na przestrzeni całego repertuaru romb, będący graficzną interpretacją spektaklu, wykonał obrót o 90 stopni.
Bilety
Na potrzeby festiwalu zaprojektowałam specjalną okładkę, tak by bilety kupowane pojedynczo na poszczególne przedstawienia festiwalu można było wkładać w jej środek.